Jeśli grywacie w trudniejsze gry zręcznościowe, to nie obcy jest wam przycisk „Retry”, dzięki któremu możecie spróbować przejść poziom ponownie. Jaka więc musi być gra, która nosi taki tytuł? Zobaczmy.
Grę przetestowałem na tablecie Kruger&Matz KM1064G z 10,1-calowym ekranem IPS, Rockchipem RK3188 i 2 GB pamięci RAM. Pełny test urządzenia znajdziecie na tabletManiaKu.
Skrótem, czyli wideo recenzja Retry
Powtórz
Twórcy Retry, jak sami siebie określają, siedzieli pokój obok od twórców Angry Birds. Ogromny sukces gry o złych ptakach raczej nie zostanie tu powtórzony, ale sama gra może stać się hitem na dużą skalę. Programistom z Rovio nie brak umiejętności popartych doświadczeniem, ale czy to wystarczy?
W Retry naszym zadaniem jest wystartować z bazy małym samolocikiem, przelecieć określony odcinek i wylądować we wskazanej bazie. Proste? Nic bardziej mylnego. Zadanie to nie będzie takie łatwe począwszy od sterowania po to, co stanie nam na drodze. Przyzwyczajcie się do wciskania wiadomego przycisku.
Zaczynamy więc od sterowania. Samolotem sterujemy za pomocą pojedynczych dotknięć ekranu. Przytrzymując palec na ekranie, samolot leci do góry i do przodu – tak, jakby lotki skierowane były ku górze, a ciąg ustawiony na maksimum. Jeśli więc będziemy ciągle trzymali ekran, to samolot będzie robił beczki. Puszczając palec, wręcz przeciwnie. Nie mamy ciągu i pozwalamy, by samolot zwyczajnie szybował, ściągany w dół siłą grawitacji.
Sterowanie nie należy do najłatwiejszych, ale co jeszcze stoi w takim razie na naszej drodze do wygranej? Przeszkody. Chodzi tu przede wszystkim o ukształtowanie terenu, który czasem wymaga niesamowitych umiejętności do improwizacji. Zdarza się, że musimy przelecieć nad wysoką górą, zaraz za którą wlatujemy do podziemnego przesmyku. Przypominam – sterowanie się nie zmieniło, lot w linii prostej jest nadal dość trudny.
Przejście poziomu za pierwszym podejściem jest przeważnie niemożliwe. Na każdej planszy zaskoczy nas coś, przez co rozbijemy samolot i zaczniemy od początku. Nic się jeszcze nie dzieje, kiedy poziom jest krótki, ale przy dłuższych lotach będziemy już poirytowani. Na szczęście z pomocą przyjdą międzylądowania w innych bazach, w których możemy utworzyć punkt restartu.
Nic za darmo. Punkty restartu kosztują jedną złotą monetę. Najtańszy zestaw takowych kosztuje 4 zł, a w nim znajdziemy 10 takich jednostek. Jeśli jednak nie chcemy płacić, to mamy wybór – możemy wymienić płatność na obejrzenie reklamy. Nie możemy tego jednak robić cały czas, więc dobrze również się zastanowić, w którym miejscu wykorzystujemy tę możliwość. Monety zbieramy też na planszach, ale często wymaga to już większych umiejętności w opanowaniu samolotu.
Jako, że część aspektów gry jest powtarzalna – jak na przykład wypadki – to za niektóre z nich zdobywamy osiągnięcia. Nie ma ich szczególnie dużo, ale mogą motywować do lepszych występów w grze. Nagrody dostajemy za przeleciany dystans, liczbę rozbić, najlepsze podejście, zbierane pieniądze itd.
Grafika i dźwięk
Retry to kolejna gra w stylu retro. Tutejszy pixel art faktycznie przypomina gry, w które zagrywaliśmy się jeszcze na systemie DOS i wcześniejszych, ale nie da się nie zauważyć, że paleta kolorów jest dużo bardziej nowoczesna. Środowisko gry jest kolorowe i na pewno pogodne, ciężko wprawić się w zły humor oglądając tutejsze plansze. Co najwyżej sfrustrować grając w nie.
W tle przygrywa nam gitarowo-syntezatorowa muzyka przypominająca pop z lat 80-tych. Na niektórych poziomach usłyszymy z kolei typowe 8-bitowe „wywijasy” jakie towarzyszyły graczom ponad 30 lat temu. Efekty dźwiękowe są równie zabawne, jak choćby bliżej nieokreślony dźwięk silnika samolotu.
Podsumowanie, ocena i opinia
Retry to kolejna gra retro. Kolejna trudna zręcznościówka. Kolejna gra twórców Angry Birds. A mimo tego, wciąga jak mało która i zwyczajnie bawi. Nawet częste powtórki nie są aż tak irytujące, ale w końcu nas ostrzegali, prawda? Dla mnie nowa gra od Rovio jest uosobieniem tego, co lubię w grach mobilnych – prostota, odpowiedni poziom trudności, sympatyczna i prosta grafika, która pozwala uruchomić grę właściwie na każdym sprzęcie, a przez to walczyc z jak największą liczbą znajomych.
Jeśli więc szukacie w grach podobnych wartości – z Retry będziecie zadowoleni. Grę pobierzecie za darmo na iOS i Androida.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Można ciągle korzystać z retrypoint wystarczy zmienić datę na urządzeniu co 3 reklamy