Nie musisz być obeznany w przeróżnych środowiskach wireframe, by skutecznie zaprojektować wersję alfa swojego programu mobilnego. Ba, nie musisz być nawet designerem. Koderem tym bardziej.
Na początek wystarczy Ci kartka papieru i sprzęt z iOS – iPhone, iPod Touch bądź iPad.
W wielkim skrócie: z POP-em rejestrujesz zdjęcie swojego mockupu, czyli wstępnego projektu, po czym czekasz na przeniesienie interfejsu do aplikacji. Następnie linkujesz odpowiednio każdy z elementów, nadając mu daną funkcję.
Gotowy?
Najpierw ściągnij POP z AppStore. Aplikacja dostępna jest za darmo (na razie). Swój papierowy rysunek musisz sfotografować za jej pośrednictwem, a więc poprzez aktywację ikonki aparatu. Po tym procederze będziesz miał do dyspozycji galerię – jej zawartość będzie zależna od tego, ile wykonałeś rysunków i ile z nich przeniosłeś do programu.
Następnie musisz określić funkcję każdego z elementów poprzez – bardzo proste – linkowanie. Przykładowo, jeśli widzisz przycisk Home, to ustaw łącze do ekranu domowego swojego projektu. Jeśli tam znajdziesz inną opcję – nadaj jej właściwą rolę.
Zobacz film: Aplikacja POP w akcji – linkowanie
POP nie umożliwia de facto stworzenia pełnoprawnej aplikacji, a jedynie ustalanie banalnych hiperłączy między poszczególnymi sekcjami. Niemniej jednak jest to bardzo użyteczne narzędzie do szybkiego stworzenia „programu wewnątrz programu”, pokazania symulacji finalnego produktu bez większego wysiłku
POP oferuje też możliwość przeniesienia projektu prosto z Photoshopa lub Fireworks, co z pewnością docenią bardziej zaawansowani twórcy. Docelową grafikę można bowiem linkować tak samo, jak ołówkowe szkice, a to już doskonale nadaje się do oficjalnej prezentacji – czy to na spotkaniu z klientem, czy wewnątrz własnego przedsiębiorstwa.
Warto takie dokonania pokazywać na większym ekranie, na przykład poprzez kabel HDMI podłączony do telewizora.
Producent zapowiedział już wersję na Androida, więc niedługo również użytkownicy smartfonów z zielonym robocikiem będą mogli sporządzać własne mockupy. Tak samo, jak na iOS, zaistnieje na Androidzie możliwość stworzenia swojego konta, za pomocą którego możesz dzielić się projektami online – a więc wysyłać je do zainteresowanych.
Jak zacząć?
Osobiście proponuję ściągnąć i wydrukować PDF-a z konturami iPhone’a. To najprostszy i zarazem najbardziej wygodny sposób na zadbanie o określone wymiary aplikacji. Jeśli uprzesz się i dojdziesz do wniosku, że nie potrafisz rysować, to zawsze możesz zamówić z sieci szablony najpopularniejszych ikon aplikacji i czcionek występujących na iOS. Jedną z propozycji jest ta na UI Stencils. W sklepie znajdziesz produkty odpowiadające wszelkiego rodzaju urządzeniom mobilnym, od iPada począwszy, a na smartfonach z Androidem czy Windows Phone skończywszy. Używa się ich łatwo, szybko i przyjemnie.
Jesteś już odpowiednio wyposażony? To ołówek w dłoń i do dzieła.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.