W niektórych grach musimy uratować księżniczkę, pokonać smoka, zostać najbardziej wpływowym gangsterem w mieście lub uratować świat przed zagładą. W Fiz: The Brewery Management Game zajmiemy się jednak czymś co naprawdę ma znaczenie. Otworzymy swój własny Browar !
Grę testowałem używając Tabletu Kiano Fly 9,7 Quad z procesorem ARM Cortex-A9 o częstotliwości taktowania 1,6 GHz na każdym z czterech rdzeni. Gra pracowała bez jakichkolwiek problemów.
Pomysł to połowa sukcesu
Piwo – najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy oraz trzeci po wodzie i herbacie najpopularniejszy napój na świecie. Nie dziwny jest zatem fakt, iż ktoś postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i stworzyć grę o właśnie takiej tematyce. Tego szalonego projektu Podjęło się Bit By Bit Studio a całość została zapoczątkowana na Kickstarterze – ich dziecko nosi nazwę Fiz: The Brewery Management Game. Czy twórcom udało się w pełni wykorzystać potencjał tego niecodziennego pomysłu ?
Już na samym początku wita nas świetnie zaprojektowane minimalistyczne menu – musimy jedynie chwytliwie nazwać nasz browar oraz wybrać postać w którą chcemy się wcielić, od tego momentu rozpoczyna się nasza wielka przygoda z browarnictwem. Abyśmy nie pogubili się wśród wielu opcji przycisków i tabelek, przygotowano dla nas samouczek w którym wszystko zostanie pokrótce wytłumaczone, również w dalszych etapach rozgrywki pojawiać się będą liczne wskazówki i porady – które okazują się mieć kluczowe znaczenie w prowadzeniu naszego biznesu. Na początku jednak nasz browar nie składa się z niczego więcej poza garażem, podstawowym sprzętem, grupką znajomych i zapałem do pracy.
Jak jednak wspiąć się na szczyt ? Nasz złoty trunek warzymy wybierając przepis, następnie kupujemy wymagane składniki, przydzielamy każdemu z pracowników element produkcji którym będzie się zajmował a finalnie wybieramy sklep w którym sprzedawać będziemy nasz własnoręcznie wytworzony alkohol. W gruncie rzeczy banalny schemat, będzie on jednak trochę bardziej skomplikowany niż może się wydawać.
Aby zapewnić naszej firmie należyty rozwój, należy mieć na uwadze dwie rzeczy. Po pierwsze musimy zadbać o finanse naszej firmy. W tym celu będziemy musieli produkować jak najtańsze piwo w jak największej ilości – odbije się to oczywiście na jakości naszego produktu jednak dobra cena zdoła przekonać każdego amatora chmielu. Aby dowiedzieć się czegoś o konkurencji i potrzebach klientów musimy zlecić badanie rynku – dowiemy się w ten sposób ilu klientów odwiedza sklep, jakiego rodzaju piwa szukają oraz ile pieniędzy byliby w stanie wydać. Jeżeli uda nam się wstrzelić w potrzeby klienta a cena będzie adekwatna do jakości o finanse naszego biznesu raczej nie musimy się martwić.
Druga istotna sprawa to zawody i zlecenia które będziemy otrzymywać. W tym przypadku musimy wyprodukować piwo które ma spełniać określone wymagania, największe znaczenie ma jakość naszego produktu, zatem ilość którą będziemy w stanie wyprodukować będzie znacznie ograniczona. Gra sama w sobie nie posiada jako takiej fabuły – jednak to wykonywanie zleceń i wygrywanie konkursów pozwoli nam popchnąć całą rozgrywkę do przodu oraz umożliwi nam współpracę z wieloma wpływowymi ludźmi z branży. Ci zaś odwdzięczą się gotówką bądź innym, istotnym elementem który może znacznie pomóc nam w dalszej grze i ułatwi nam przeniesienie się z obskurnego garażu do porządnej hali browarniczej.
Kochanie tylko jedno piwko
Oj nie, nie, na jednym na pewno się nie skończy – szczególnie że do wyboru mamy ponad 100 różnych przepisów na dziesiątki rodzajów piwa. Nie wszystkie jednak są od razu dostępne, przepisy możemy wygrywać na zawodach lub otrzymać od zleceniodawców. Po naszym garażu biegają również małe myszki które poza pieniędzmi często noszą ze sobą skrawki przepisów, mając taki skrawek możemy spróbować samemu odgadnąć resztę receptury.Gra ponad to oferuję nam 40 sklepów z różnymi klientami którzy preferują inny rodzaj i cenę piwa. Gdyby tego było mało możemy wybierać spośród 20 pracowników i 50 elementów sprzętu niezbędnego do tworzenia piwa.
W grze występuje element rozwoju postaci – im bardziej skomplikowany przepis na piwo, tym więcej doświadczenia zdobywają nasi pracownicy. Ich doświadczenie przekłada się na poziom a ten zaś na jakość tworzonego piwa. Każdy pracownik zajmuje się czym innym więc należy rozwijać atrybuty które będą mu przydatne podczas pracy. Jakość jak i wydajność oraz czas produkcji możemy poprawić kupując nowy sprzęt, jego zakup poza ilością naszej gotówki ograniczony będzie halą którą aktualnie dysponujemy.
Grafika i Dźwięk
Bit By Bit Studio tworząc The Brewery Management Game postawiło na prostotę i minimalizm – niesie to ze sobą starannie wykonaną oprawę wizualną w każdym elemencie gry. Wszystko co widzimy na ekranie jest dogłębnie przemyślane i na swoim miejscu – czcionki są czytelne i przyjemne dla oczu co ma niebagatelne znaczenie w grach tego typu. Ktoś przesiedział kilka godzin planując ten detal w rezultacie dało to wspaniały efekt 16 bitowej retro gry. Idealnie zostały dobrane również dźwięki, począwszy od kliknięcia w menu i piszczenie myszy w garażu po dźwięk otwieranego piwa.Jedynym mankamentem do którego można się przyczepić jest zapętlona muzyczka w tle – przez pierwsze 20 minut grania wszystko będzie w porządku potem może ona stać się bardzo irytująca.
Podsumowanie/ocena/opinia
Reasumując wszystko, do czynienia mamy tutaj z nietypową produkcją stworzoną przez niezależne małe studio. Gra wciąga, chwyta mocno i nie chce nas wypuszczać. Pomimo tego że rozgrywka sama w sobie do najbardziej ekscytujących nie należy to gra ma to coś co nie pozwala ani na moment oderwać się od ekranu – po każdej uwarzonej partii piwa ma się ochotę na jeszcze jedno. Poza tym gra może nas wiele nauczyć, gdyż każde piwo ma dołączony do siebie krótki opis, który z całą pewnością zainteresuje fanów tego złotego napoju. W wolnej chwili możemy rzucić okiem na statystyki które udało nam się uzyskać.
Fiz: The Brewery Management Game strasznie mi się spodobało i pomimo wysokiej ceny 10zł na Google Play i AppStore mogę serdecznie polecić Wam tę grę. Jest warta każdej zapłaconej złotówki. Kolejny dowód na to jak pomysły z Kikcstartera mogą przerodzić się w świetne produkcje dające wiele przyjemności i satysfakcji z gry.
ZALETY
|
WADY
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Gra fajna. Ale trzeba przyznać że muzyka irytuje 🙂