Gameloft słynie z wydawania ogromnej ilości gier mobilnych. Jedne są gorsze, drugie zdecydowanie lepsze, ale większość z nich łączy jedno – bazują na licencji filmowej. Nie inaczej jest z produkcją zatytułowaną Iron Man 3 – The Official Game, która ujrzała światło dzienne w związku z kinową premierą filmu o tym niemal tym samym tytule. Pozostaje pytanie, czy warto zainteresować się grą, która rozgrywką dla pojedynczego gracza nie odbiega od scen z filmowego odpowiednika? Przekonajmy się.
Iron Man 3 – The Official Game uruchomiłem na tablecie PLUG 10.1, wyposażonym w ekran LCD, wydajny dwurdzeniowy procesor i 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Specyfikacja jest wystarczająca do płynnego działania większości gier dostępnych na system Android. Więcej na temat urządzenia przeczytacie w maniaKalnym teście tabletu.
Fabuła
Rzeczony tytuł pozbawiony jest jako takiej ścieżki fabularnej. Generalnie podczas zabawy otrzymujemy kilka krótkich informacji na temat ataku obcych przybyszów na planetę Ziemia, jednakże nie jest to nic godnego podziwu. Niemniej jednak wiemy, dlaczego musimy pozbyć się adwersarzy. A to już coś.
Rozgrywka
Rozgrywka dla pojedynczego gracza tak jak i fabuła nie jest przesadnie rozbudowana. Panowie producenci postawili na sprawdzony schemat, jednocześnie modyfikując go w sposób znaczący. Mówię o koncepcji klasycznego runnera, który rozgrywa się w świecie trójwymiarowym. Tandem ten spisuje się całkiem przyzwoicie, chociaż muszę zaznaczyć, iż mamy do czynienia z naprawdę wymagającą produkcją – w okresie testów na tablecie internetowym PLUG 10.1 dostrzegłem nie raz i nie dwa znaczące spadki płynności; rozgrywka nigdy nie była tak płynna, jak można by wymagać – liczba klatek na sekundę była zdecydowanie za niska, przez co komfort grania nie mógł być przesadnie wysoki.
W Iron Man 3 – The Official Game wcielimy się w Tony’ego Starka. Inteligentnego miliardera, który skonstruował specjalny kombinezon – po jego założeniu Tony stawał się znacznie silniejszy, wytrzymalszy na ataki przeciwników, szybszy i, przede wszystkim, mógł latać. Jako iż mamy do czynienia z runnerem w 3D, gracz ma możliwość kontrolowania ruchów bohatera w kierunku poziomym – przed sekwencjami walki mężczyzna samoistnie zwiększa wysokość lotu. Głównym zadaniem grającego jest osiągnięcie możliwie najwyższego wyniku metrowego (liczony jest za każdym razem), zbierając przy tym klasyczne znajdźki. Zadanie to nie jest proste, ponieważ na naszej drodze pojawiają się grupy adwersarzy pragnących wyłącznie naszej eksterminacji.
Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się oponentów jest ich destrukcja przy pomocy specjalnych działek zamontowanych w kombinezonie Tony’ego Starka. Aby z nich skorzystać wystarczy dotknąć opuszkiem palca na ekran urządzenia mobilnego – do miejsca, w którym skóra zetknie się z wyświetlaczem poleci pocisk. Taki system walki sprawdza się znakomicie, dlatego nawet wtedy kiedy jednocześnie pojedynkujemy się z wieloma przeciwnikami, batalie wyglądają niezwykle zjawiskowo i efektownie.
Nasz protegowany podczas zabawy może awansować na kolejne poziomy doświadczenia. Kiedy oczom naszym wyświetli się informacja o awansie, gracz powinien podnieść jedną z trzech statystyk bohatera. Są to umiejętności specjalne, obrażenia zadawane przez wystrzeliwane pociski oraz „hit points” – ciężko jednoznacznie określić przydatność ostatniej z nich, ponieważ nie wnosi zupełnie nic do rozgrywki. Jakiekolwiek modyfikacje mogą być wykonane dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Walutą w grze są czerwone przedmioty, które zbieramy w trakcie gry oraz otrzymujemy za levelowanie postaci. Oczywiście w Iron Man 3 – The Official Game nie zabrakło specjalnego sklepu z mikropłatnościami – można tam zakupić wirtualne pieniądze, ale jest to zupełnie nie potrzebne.
Grafika & audio
O oprawie graficznej mogę pisać wyłącznie w samych superlatywach. Panowie producenci z firmy Gameloft przygotowali dla nas lokację, która naprawdę urzeka. Owszem, mamy do czynienia tylko z jedną planszą, po jakiej poruszamy się cały czas, ale i tak widać kunszt osób odpowiedzialnych za świat przedstawiony. Nadmorskie miasto, zatłoczone ulice, tunele wyżłobione w górach czy słoneczne plaże – w tak uroczym miejscu przyjdzie nam eksterminować kolejnych adwersarzy. Czy można chcieć czegoś więcej? Ja uważam, że nie. Dlatego tak przyjemnie grało mi się w najnowszego Iron Man’a.
Wszelkie dźwięki są jak najbardziej okej. Do uszu naszych docierają głównie wybuchy i odgłosy wystrzałów, ale brzmią one całkiem realistycznie. Identycznie jest z pokładem muzycznym obecnym podczas pobytu w menu głównym – muzyka nie jest mistrzostwem świata, ale nie ma się do czego przyczepić.
Sterowanie
W Iron Man 3 – The Official Game znajdziemy dwa zróżnicowane tryby sterowania. Pierwszy oparty o żyroskop umożliwia zmianę kierunku bohatera poprzez odpowiednie manewrowanie urządzeniem mobilnym. Drugi wymaga od nas odpowiedniego „mazania” opuszkiem palca po ekranie dotykowym. Podczas testów to właśnie pierwszy tryb zdecydowanie bardziej przypadł mi do gustu.
Podsumowanie
Iron Man 3 – The Official Game to idealna produkcja dla wszystkich miłośników niewymagających gier. Jeżeli jedziecie autobusem albo czekacie na przystanku – to w takich sytuacjach najlepiej uruchomić rzeczony tytuł. Kiedy jednak zamierzacie na granie poświęcić zdecydowanie więcej czasu, lepiej zabrać się za coś innego.
Iron Man 3 – The Official Game znajdziecie w Google Play i App Store.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- GRAFIKA9
- DŹWIĘK6
- STEROWANIE8
- GRYWALNOŚĆ5
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Zwykły syf jadący na popularności filmu. Iron Man 2 na iOSa zjada go na śniadanie.