Strategie czasu rzeczywistego to w wielu przypadkach nie są proste propozycje na komputerach, a jeśli przeniesiemy je na ekrany smartfonów to wszystko jeszcze bardziej się komplikuje. Kierowanie wieloma postaciami jednocześnie oraz zwracanie uwagi na masę innych elementów towarzyszy nam niemal przez każdy etap gry. A jeśli gra jest konwersją, tak jak w tym przypadku Majesty, to nie mamy pewności, że to co dobre na komputerach sprawdzi się również na smartfonach z Windows Phone.
Fabuła
Nazywamy się Raynald II i jesteśmy niedawno koronowanym królem małego królestwa. Historia się zaczyna zaraz po śmierci naszego ojca, który uznał szczury za święte zwierzęta i zabronił z nimi walczyć. Sprytne zwierzęta szybko to wykorzystały i niedługo potem nie było już miejsca w królestwie, które nie roiło by się od szczurów.
Gdy Król pewnego razu świętował taki stan rzeczy, upił się i utopił w fontannie. I właśnie w tym momencie pojawiamy się my, jako świeżo upieczony władca w kraju pełnym szczurów. Potem historia się rozwija i musimy sobie na każdym poziomie radzić z coraz trudniejszymi zadaniami.
Rozgrywka
Jeśli graliście w komputerowy pierwowzór to rozgrywka Was nie zaskoczy, ponieważ jest żywcem wyjęta z oryginału. Musimy dowodzić królestwem, ale wyjątkowość tej produkcji polega na tym, że nie kierujemy jednostkami bezpośrednio, a możemy im tylko coś zaoferować. Jeśli chcemy odkryć mapę to stawiamy tam flagę i proponujemy złoto za odkrycie tego miejsca. Nasi bohaterowie pójdą tam, oczywiście tylko w wypadku gdy nagroda jest odpowiednio wysoka. Tam samo jest z atakowaniem legowisk potworów czy wrogich budowli. Oczywiście nasi bohaterowie czują też duży patriotyzm, więc gdy zostaniemy zaatakowani to pomogą nam bez specjalnej nagrody.
Cała gra działa jak prawdziwe królestwo, więc naszą główną jednostką jest zamek i to wokół niego budujemy wszystkie inne budynki. W nim są wartownicy, którzy bronią kraju oraz poborcy podatkowi, którzy jak można się domyślić zbierają podatki. To jest nasze główne źródło dochodu. Możemy też budować budynki jak targ czy kuźnia w których bohaterowie mogą zostawić zdobyte złoto. Oczywiście każde miasto ma też swoje minusy i wraz jego rozwojem pojawiają się kanały czy cmentarze, które utrudniają nam rozwój.
Majesty to gra strategiczna, więc bardzo ważnym elementem jest tutaj planowanie i myślenie. Mamy bardzo duży wybór bohaterów, więc każdą mapę można rozegrać w inny sposób. Szczególnie, że jeśli zbudujemy jedną świątynie to wtedy nie możemy zbudować już innej, przez co nie mamy możliwości wynajęcia pewnego rodzaju bohaterów. Na początku każdej planszy trzeba się zastanowić co chcemy robić, a co nie będzie nam przydatne. Jest to jeszcze utrudnione przez ograniczenie ilości bohaterów, których możemy zatrudnić podczas misji. Elementem spajającym to wszystko jest świetna, wciągająca i zabawna fabuła. Jest ona lekka i przyjemna, a przez to gra się bardzo dobrze i ciężko się oderwać.
Sterowanie jest dobre i nie sprawia żadnych problemów, bez problemu można zrozumieć większość elementów gry po przejściu samouczka.
Grafika i dźwięk
Oprawa wizualna jest bliźniaczo podobna do tej z komputerowego pierwowzoru. Jest kreskówkowa i niezwykle wyraźna. Nie ma możliwości pomylenia ze sobą jednostek czy nie zauważenia czegoś. Nawet przy większej ilości jednostek na ekranie dokładnie wiemy co się dzieje i gdzie są konkretni bohaterowie. Jednak najlepszym elementem wizualnym jest nasze królestwo jako całość. Konkretne jednostki czy budowle prezentują naprawdę dobrze, ale jeśli spojrzymy na wszystko razem to rzeczywiście wygląda to jak małe, żyjące królestwo.
Muzyka jest bardzo przyjemna i dobrze wpasowuję się w klimat gry. Oprócz samego podkładu mamy tez sporo dźwięków, jak odgłosy walki czy dźwięk monet. One sprawiają, że nie tylko wiemy co się dzieje, ale mamy wrażenie, że nasze królestwo cały czas żyje i się rozwija.
Podsumowanie
Jeśli ktoś lubił pierwowzór Majesty na komputerze to jest to pozycja obowiązkowa, tak samo jeśli ktoś lubi zagrać w dobrą strategię. Gra zdaje się nie mieć słabych punktów, lecz jeśli miałbym jakiś wskazać to zdecydowanie trzeba lubić takie gry, żeby czerpać radość z grania. Jeśli kogoś nigdy nie kręciły gry strategiczne to spokojnie może zrezygnować z tej propozycji. Największe zalety tej gry to świetny klimat oraz bardzo udana konwersja. Grać oczywiście będzie się dużo przyjemniej na dużym monitorze, ale nie czuć tutaj jakiegoś dyskomfortu. Ja mogę tą grę zdecydowanie polecić każdej osobie, która lubi wymagającą, a jednocześnie bardzo przyjemną rozrywkę. HeroCraft wykonało kawał bardzo dobrej roboty!
Gra kosztuje tylko 6,99 zł więc jest to bardzo atrakcyjna cena za tak ciekawą produkcję.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- GRAFIKA8
- DŹWIĘK8
- STEROWANIE7
- GRYWALNOŚĆ9
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.