Internet to czyste źródło informacji, w którym jeśli potrafimy szukać, znajdziemy wszystko. Bardziej świadomi użytkownicy nie mieli z tym większego problemu, jednak przeciętni użytkownicy szczególnie cenią sobie serwisy, które zajmują się szukaniem za nich – zwracając gotowe dane. Być może to jest więc źródłem sukcesu Ceneo.pl – największej w Polsce wyszukiwarki cen produktów.
Teraz z kolei nastała era urządzeń przenośnych – najchętniej zabieramy Internet ze sobą, by w każdym miejscu korzystać z jego dobrodziejstw. Nic dziwnego więc, że Ceneo przeniosło się na telefony i tablety – i choć zrobiło to aż 3 lata temu, to teraz prezentuje najnowszą odsłonę aplikacji. Czy faktycznie jest niezbędna?
Aplikację testowałem na tablecie GOCLEVER ARIES 785 dysponującym ekranem o przekątnej 7,85 cala (rozdzielczości 1024 x 768 pikseli), 1 GB RAM, czterordzeniowym procesorem i 8 GB wbudowanej pamięci. Test urządzenia możecie przeczytać na tabletManiaKu.
Skrótem, czyli wideorecenzja Mobilne Ceneo
Użyteczność
Aplikacja jest prawie tak samo przydatna, jak cały serwis. Za jej pomocą sprawdzimy jakie artykuły sprzedają się teraz najlepiej, sprawdzimy według kategorii jakie produkty są warte uwagi i przede wszystkim wyszukamy interesujący nas produkt. Wiedząc, co chcemy kupić wybierzemy spośród kilku sklepów najkorzystniejszą ofertę – przede wszystkim o najniższej cenie, ale także najwyższej jakości świadczonych przez sklep usług, by zamawiany przez nas towar dotarł jak najszybciej.
Przed zakupem warto sprawdzić też opinie użytkowników Ceneo – dowiemy się o ich doświadczeniach ze sprzedawcą, ale także poznamy ich opinię na temat produktu – być może jest z nim jakiś problem i warto poszukać kilku alternatyw?
Wszystkie funkcje zebrane są w jednej aplikacji, co czyni zakupy tylko prostszymi. Z Mobilnym Ceneo w kieszeni mamy też możliwość sprawdzania na bieżąco, czy jeśli kupujemy coś w sklepie stacjonarnym nie przepłacamy – używanie aplikacji może wejść w nawyk.
Funkcjonalność
Przy pierwszym uruchomieniu ukaże nam się przewodnik po programie, który wprowadzi nas do jego obsługi i działania. Zawarte w nim informacje są jednak raczej dla kogoś, kto korzysta z serwisu po raz pierwszy niż stałego bywalca Ceneo.pl.
Płaski design jest nowoczesny i może się podobać. Aplikacja jest całkiem ładna i na pewno przejrzysta – każdy produkt ma wyraźnie wydzielone miejsce na liście, nie mamy na niej też natłoku informacji – jedynie nazwa, najniższa cena, ocena i zdjęcie.
Ekran główny jest w fajny sposób przemyślany. U góry znajduje się logo serwisu, niżej wyszukiwarka, a pod nią cztery duże przyciski w różnych kolorach. Wyszukiwarka działa sprawnie, a na dodatek oferuje możliwość wyszukiwania po kodzie kreskowym. Co prawda z podawanych przed kamerę produktów nie udało się zeskanować kodu, tak po ręcznym wpisywaniu znajdujących się na nim liczb znalazł nawet artykuły spożywcze.
W sekcji Kategorie możemy przejrzeć wszystkie działy Ceneo, każdy z nich ma dodatkowo kilka poziomów podkategorii, które doprowadzą nas do wąskiego obszaru naszego zainteresowania. Wewnątrz możemy dodatkowo filtrować produkty po cenie, lokalizacji lub rodzaju. Niżej na ekranie głównym znajdziemy schowek, w którym zapiszemy konkretne produkty, a także historię przeglądania. Na samym dole zaś znajduje się lista bestsellerów.
Karta produktu również może pochwalić się sporą ilością przestrzeni. Na kolorowych zakładkach w górnej części przełączymy się między trzema sekcjami opisującymi artykuł – Oferty, O produkcie i Opinie. Pierwsza to lista sklepów i ceny w jakich sprzedają dany produkt. Następnie, w sekcji O produkcie przeczytamy krótki opis i podstawowe dane techniczne, a Opinie to oceny użytkowników na temat produktu. Między sekcjami możemy przełączać się także przez przesuwanie ekranu w lewo i prawo.
Co do kart mam jednak pewne zastrzeżenia. Minimalizm ograniczył do minimum informacje o przyciskach – u dołu mamy tylko ikonki bez podpisów. O ile ikonkę udostępniania znamy już wszyscy, a schowek został przedstawiony w przewodniku, tak ikonki „filtruj” czy „sortuj” nic mi nie mówiły. Kliknięcie oczywiście załatwia sprawę i dowiadujemy się, o co chodzi, jednak mimo wszystko nie są one do końca jasne, a przez to zmuszają do, szybkiego bo szybkiego, ale nauczenia się programu.
Funkcją, która nie znalazła swego miejsca w aplikacji jest za to dodawanie własnej opinii. W Mobilnym Ceneo możemy stać jedynie po jednej stronie serwisu – przeglądać go, nie dodamy za to nic od siebie. W przypadku kiedy ruch na Ceneo pochodził by w większości z tej aplikacji, w końcu zabrakło by opinii na temat nowych produktów – przydało by się to poprawić.
Warto też dodać, że aplikacja ma zerowe wsparcie dla trybu panoramicznego – obraca się jedynie w trybie skanowania kodów kreskowych. Pochwalić trzeba za to fakt, że na samym Ceneo aplikacja się nie kończy – po kliknięciu interesującej nas oferty przejdziemy na stronę sklepu, z którego możemy od razu zamówić produkt.
Program chodzi bardzo sprawnie, a co do płynności nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń – karty przełączają się w mgnieniu oka, panel z prawej strony wysuwa się od razu, a wyszukiwanie trwa raptem kilka chwil.
Podsumowanie, ocena i opinia
Mobilne Ceneo to przyjemna i niezwykle użyteczna aplikacja. Pomimo drobnych niejasności w designie i braku możliwości dodawania własnych opinii, jest to niemal kompletny przewodnik po zakupach. Na pewno przyda się podczas wypadów do galerii, ale także zamawiania przez Internet – tyle, że z łóżka, kanapy czy fotela. Podsumowując, aplikacja Ceneo jest warta uwagi – przecież nikt nie lubi przepłacać, prawda?
Aplikacja dostępna jest za darmo na App Store, Google Play i Windows Phone Marketplace.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- FUNKCJONALNOŚĆ8
- OBSŁUGA7
- PŁYNNOŚĆ DZIAŁANIA7,5
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.